Aloysius Bertrand – Hayatı ve Eserleri

Aloysius Bertrand (1807 – 1841) 1807 yılında İtalya’da doğdu. Fransız şairdir. Gaspard de la Nuit olarak Fransız edebiyat dünyasında tanındı. Çocukluğu sefalet içinde geçti. Önce düzyazı şiirleri yazmış fakat “düzyazı şiir” ibaresini hiç kullanmamıştır.

Mensur şiir, Fransız Edebiyatında “sanatkârane düzyazı” anlamına gelen ve “prose poetique” adıyla anılan bazı eserler kaleme alındıktan sonra, edebi bir tür olarak düzyazı şiirinin ilk örneklerine “Poeme en Prose” adıyla Aloysius Bertrand’n 1842`de yayımlanan “Gecelerin Gaspard`ını, Maurice de Guerin`in “Le Gentaure” ve “La Bacchante” adlı ürünleriyle izlemesi, bu dönemdeki Fransız sairlerin dikkatinin bu yeni tür üzerinde toplanmasına zemin hazırlamıştır.

Bertrand’ın şiirlerinde, yaklaştırma, uzaklaştırma, paralel kurgu gibi günümüz film tekniklerine rastlamak mümkündür.
1920’lerde Sürrealistler, Bertrand’ı öncü olarak görmüşlerdir. 1827’de “Gaspard de la Nuit”i yazmaya başladı. Ancak yaşam süresi içinde bu eserini tamamlayamadı. Kitap, ölümünden sonra 1842’de yayınlandı. 29 Nisan 1841 günü Paris’te öldü.

ESERLERİ / ŞİİRLERİ

– Gaspard de la Nuit (1842 ölümünden sonra)

Default image
Şaban GÜRTUNA
1952 yılında Balıkesir – Sındırgı – Osmanlar Köyü’nde doğdu. İlkokulu bu köyde okudu. İlkokulu bitirdikten sonra iki yıl ailesine tarım işlerinde yardım etti. Sonra okumaya karar verdi. 1964 yılında yatılılık sınavını kazanarak Savaştepe İlköğretmen Okulu’na girdi. 1971’de okulu bitirip Kars – Arpaçay İlçesi, Akyaka Nahiyesi – Süngüdere (Kızıltaş) Köyü İlkokulu Öğretmenliğine atandı. 1974 yılında evlendi. Kars ilinde 2 yıl zorunlu hizmetini tamamladı. Sonra aynı ilde er öğretmen olarak askerlik hizmetini yaptı. Balıkesir – Sındırgı İlçesi Osmanlar Köyü’nde 3 yıl, Manisa Merkez – Süngüllü Köyü’nde 1 yıl, Saruhanlı – Koldere Kasabası’nda 13 yıl, Akhisar ilçe merkezinde 7 yıl olmak üzere, toplam 28 yıl görev yaptıktan sonra 1999 yılında emekli oldu. Bir kız, bir erkek iki çocuk babasıdır. Şiir yazmaya öğretmen okulu yıllarında başladı. Belirli Gün ve Haftalarla ilgili “Bir Eylül Sabahı”, “Gediz”, “Ana Hasreti”, “Atatürk”, “Orman” şiirleri birçok şiir sitesinde yayınlanmıştır. Halen “www.babaminsiirdefteri.com” adlı şiir sitesinde editörlük yapmaktadır. Doğa fotoğrafları çekmek, onları sosyal paylaşım sitelerinde sevdikleriyle paylaşmak, bulmaca çözmek, doğa yürüyüşleri yapmak hobileri arasındadır. ESERLERİ / ŞİİRLERİ – Rüzgarlı Tepe (I. Basım - Özel)