Alfred Louis Charles de Musset – Hayatı ve Eserleri

Alfred Louis Charles de Musset, (1810 – 1857) Fransız oyun yazarı ve edebiyatçı. 11 Aralık 1810 tarihinde Paris’te doğdu. IV. Henri Lisesinde okudu. Edebiyatçı bir çevrede yetişti. 1830’da ilk şiir kitabı Contes d’Espagne et d’ltalie (İspanya ve İtalya hikâyeleri) yayınlandı. Kendisinden dört yaş büyük Fransız kadın yazar George Sand’la 1833’te tanıştı ve fırtınalı bir aşk yaşadı. Birlikte bir İtalya seyahati sırasında Sand’ın kendisini bir doktorla aldatması üzerine ayrıldılar. Musset 28 yaşından sonra hem ruhen, hem bedenen çöktü. Kendisini içkiye vee sefahete verdi. 1852’de Fransız Akademisine kabul edildi. 1 Mayıs 1857’te Paris’te öldü.

Baş eserlerini 1830-1840 yılları arasında veren Musset, özel hayatını, yazar George Sand’la olan yakın dostluğunu, hayal kırıklıklarını coşkulu bir şekilde kaleme almıştır. Romantik dönem Fransız edebiyatının temsilcilerinden olan Musset, kısa ve uzun hikâyeler, komedyalar, Atasözlerine uygulanmış oyunlar, manzum hikâyeler, taşlamalı diyalog, şaşkın, fantazili şiirler, soneler yazdı.

TÜRKÇE’YE ÇEVRİLEN ESERLERİ
– Frederik ile Berneret (Hüseyin Rahmi Gürpınar 1895)
– Büyük Söylememeli (İsmail Hami Danişmend)
– Bir Zamane Çocuğu’nun İtirafları (Yaşar Nabi Nayır 1941)
– Hikâyeler (Y. N. Nayır 1943)
– Andrea del Sarto (Sabiha Yağızlar adıyla Nurullah Ataç 1943)
– Lorenzaccio (İzzet Melih Devrim 1944)
– Marianne’ın Kalbi (Sabahattin Eyuboğlu – Bedreddin Tuncel 1942)
– Fantasio (İzzet Melih Devrim 1944)
– Barberine (Orhan Veli Kanık 1944)
– Şamdancı (S. Eyuboğlu – B. Tuncel 1942)
– Bir Heves
– Bir Kapı ya Açık Durmalı ya Kapalı (Oktay Rıfat – Orhan V. Kanık, 1943)
– Carmosine – Louison (Y. N. Nayır 1944)
– Yap da Söyleme ve Don Juan’ın Bir Sabahı (S. Eyuboğlu 1943)
– Eski Palto. Dr. Ali İhsan Kolcu’nun çalışması: Alfred de Masset Tercümeleri ve Tesiri (1999)

Şaban GÜRTUNA
Şaban GÜRTUNA

1952 yılında Balıkesir – Sındırgı – Osmanlar Köyü’nde doğdu. İlkokulu bu köyde okudu. İlkokulu bitirdikten sonra iki yıl ailesine tarım işlerinde yardım etti. Sonra okumaya karar verdi.

1964 yılında yatılılık sınavını kazanarak Savaştepe İlköğretmen Okulu’na girdi. 1971’de okulu bitirip Kars – Arpaçay İlçesi, Akyaka Nahiyesi – Süngüdere (Kızıltaş) Köyü İlkokulu Öğretmenliğine atandı. 1974 yılında evlendi.

Kars ilinde 2 yıl zorunlu hizmetini tamamladı. Sonra aynı ilde er öğretmen olarak askerlik hizmetini yaptı. Balıkesir – Sındırgı İlçesi Osmanlar Köyü’nde 3 yıl, Manisa Merkez – Süngüllü Köyü’nde 1 yıl, Saruhanlı – Koldere Kasabası’nda 13 yıl, Akhisar ilçe merkezinde 7 yıl olmak üzere, toplam 28 yıl görev yaptıktan sonra 1999 yılında emekli oldu. Bir kız, bir erkek iki çocuk babasıdır.

Şiir yazmaya öğretmen okulu yıllarında başladı. Belirli Gün ve Haftalarla ilgili “Bir Eylül Sabahı”, “Gediz”, “Ana Hasreti”, “Atatürk”, “Orman” şiirleri birçok şiir sitesinde yayınlanmıştır. Halen “www.babaminsiirdefteri.com” adlı şiir sitesinde editörlük yapmaktadır.

Doğa fotoğrafları çekmek, onları sosyal paylaşım sitelerinde sevdikleriyle paylaşmak, bulmaca çözmek, doğa yürüyüşleri yapmak hobileri arasındadır.

ESERLERİ / ŞİİRLERİ
– Rüzgarlı Tepe (I. Basım - Özel)

Articles: 5166