Abdullah Rıza Ergüven – Hayatı ve Hizmetleri

Abdullah Rıza Ergüven, 1925 Avanos’ta doğdu, 16 Ağustos 2001 İsveç’te öldü, ozan, yazar, denemeci, eleştirmen ve düşünbilimcidi. 1952’de İstanbul Üniversitesi Türkoloji bölümü’nü bitirdi. Resmi bir kurumda çalışırken çeşitli baskı ve yıldırılar karşısında görevini bırakmak zorunda kaldı. 1967’de İsveç’e gitti. Wennergrens Center’de (1968-1971) İsveççe ve yazını öğrenimi yaptı. Bir süre çevirmenlik (1972-1977) yaptı. 1978-1990’da Stockholm Üniversitesi’nde öğretim görevlisi, lektor, türkolog ve araştırıcı olarak çalıştı. 1990’da emekliye ayrıldı.

Çeşitli dergi ve gazetelerde şiir, çeviri, inceleme-araştırma, eleştiri, deneme ve düşünbilimsel yazılarını yayımladı. Yapıtlarının sayısı 80’i geçer. Yasak Tümceler romanında dine hakaret gerekçesiyle mahkum oldu. Abdullah Rıza Ergüven, 2001’de öldü.

ESERLERİ (Şiir, Çeviri, İnceleme-Araştırma, Eleştiri, Deneme)
– Acı Sıcak (Şiir)
– Açlık ve Savaş
– Ağaca Tırmanan Adam
– Anamız Ağlamış Bizim
– Anı Dahi Anda Asmışlar
– Başka Dünyalar
– Dinlerin Kökeni ve İslam’da Reform
– Evren ve Yaratı
– Evrenbilim ve Tanrı Kavramı
– Gece de Güneş Doğar
– Huluppu Ağacı
– Huriler ve Gılmanlar
– Işığa Bir Adım
– Kuyuya Düşen Ay
– Mağaradaki İnsan
– Milyonlar Kalkacak Ayağa
– Sanat ve Erotizm
– Sonsuz Değişim
– Şarabı Tanrılarla Yudumladık
– Şiirin Gerçeği Toplumdaki Yeri
– Tabancamın İpek Bağı
– Tanrılar Neyi Yarattı
– Tanrıları Nasıl Yarattık / Tanrıların Ölümü! (Araştırma-İnceleme)
– Tarih Boyunca Gök Nesneleri Ufo
– Üniversa-Kozmik Çorba
– Yarınları Beklerken
– Yaşamak Uğruna
– Yasak Tümceler
– Yunus Emre

Şaban GÜRTUNA
Şaban GÜRTUNA

1952 yılında Balıkesir – Sındırgı – Osmanlar Köyü’nde doğdu. İlkokulu bu köyde okudu. İlkokulu bitirdikten sonra iki yıl ailesine tarım işlerinde yardım etti. Sonra okumaya karar verdi.

1964 yılında yatılılık sınavını kazanarak Savaştepe İlköğretmen Okulu’na girdi. 1971’de okulu bitirip Kars – Arpaçay İlçesi, Akyaka Nahiyesi – Süngüdere (Kızıltaş) Köyü İlkokulu Öğretmenliğine atandı. 1974 yılında evlendi.

Kars ilinde 2 yıl zorunlu hizmetini tamamladı. Sonra aynı ilde er öğretmen olarak askerlik hizmetini yaptı. Balıkesir – Sındırgı İlçesi Osmanlar Köyü’nde 3 yıl, Manisa Merkez – Süngüllü Köyü’nde 1 yıl, Saruhanlı – Koldere Kasabası’nda 13 yıl, Akhisar ilçe merkezinde 7 yıl olmak üzere, toplam 28 yıl görev yaptıktan sonra 1999 yılında emekli oldu. Bir kız, bir erkek iki çocuk babasıdır.

Şiir yazmaya öğretmen okulu yıllarında başladı. Belirli Gün ve Haftalarla ilgili “Bir Eylül Sabahı”, “Gediz”, “Ana Hasreti”, “Atatürk”, “Orman” şiirleri birçok şiir sitesinde yayınlanmıştır. Halen “www.babaminsiirdefteri.com” adlı şiir sitesinde editörlük yapmaktadır.

Doğa fotoğrafları çekmek, onları sosyal paylaşım sitelerinde sevdikleriyle paylaşmak, bulmaca çözmek, doğa yürüyüşleri yapmak hobileri arasındadır.

ESERLERİ / ŞİİRLERİ
– Rüzgarlı Tepe (I. Basım - Özel)

Articles: 5166