Nuri Pakdil – Hayatı ve Eserleri

Nuri Pakdil 1934 Maraş doğumlu. İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesini bitirdi. İlk çalışmalarını, şiir ve deneme türlerinde Maraş’ta, Demokrasiye Hizmet gazetesinde yayımladı. Lisedeyken Hamle adında bir dergi çıkardı (1954/55). İstanbul’da bir haftalık dergide sanat sayfaları düzenledi (1964).

Edebiyat dergisini (Şubat 1969) ve Edebiyat Dergisi Yayınları’nı (1972) kurdu. Nuri Pakdil’in ve Edebiyat Dergisi Yayınları’nın ilk kitabı Batı Notları’dır. Edebiyat Dergisi, kimi aralıklarla uzun yıllar sürdürdüğü yayınına, Aralık 1984’te ara verdi. Edebiyat Dergisi Yayınları, 1972-1984 yılları arasında, 18’i Nuri Pakdil imzasını taşıyan, 45 kitap yayımladı.

Nuri Pakdil, 28 Şubat 1997 tarihinde Edebiyat Dergisi Yayınları’ndan yeniden kitap yayımlamaya başladı. Bugüne kadar, daha önce yayımlanan 5 kitabın yeniden çalışılmış basımı ve 13 yeni kitabın ilk basımları yapıldı.

ESERLERİ / ŞİİRLERİ
– Arap Şiiri (Güldeste) I (Çeviri)
– Arap Şiiri (Güldeste) II (Çeviri)
– Kasırganın Çatırtıları / Guillevic(Çeviri)
– Ay Operası / Prevert(Çeviri)
– Ahid Kulesi
– Sükût Sûretinde
– Osmanlı Simitçiler Kasîdesi

OYUNLARI
– Put Yapımevleri
– Kalbimin Üstünde Bir Avuç Güneş
– Umut
– Korku
– Harikalar Tablosu / Prevert / Çeviri

GEZİ/İZLENİMLERİ
– Batı Notları

DENEME YAZILARI
– Biat I
– Biat II
– Bağlanma
– Bir Yazarın Notları II
– Biat III
– Bir Yazarın Notları III
– Bir Yazarın Notları IV
– Edebiyat Kulesi
– Derviş Hüneri
– Arap Saati
– Klas Duruş
– Kalem Kalesi
– Bir Yazarın Notları I
– Otel Gören Defterler 1: Çarpışan Sesler
– Otel Gören Defterler 2: Yazının Epik Resmi Çekildiği Sırada
– Otel Gören Defterler 3: Büyük Sorgu
– Otel Gören Defterler 4: Simsiyah
– Otel Gören Defterler 5: Ateş Hattında Harf Müfrezeleri
– Otel Gören Defterler 6: Yazmak Bir Mûcize

Şaban GÜRTUNA
Şaban GÜRTUNA

1952 yılında Balıkesir – Sındırgı – Osmanlar Köyü’nde doğdu. İlkokulu bu köyde okudu. İlkokulu bitirdikten sonra iki yıl ailesine tarım işlerinde yardım etti. Sonra okumaya karar verdi.

1964 yılında yatılılık sınavını kazanarak Savaştepe İlköğretmen Okulu’na girdi. 1971’de okulu bitirip Kars – Arpaçay İlçesi, Akyaka Nahiyesi – Süngüdere (Kızıltaş) Köyü İlkokulu Öğretmenliğine atandı. 1974 yılında evlendi.

Kars ilinde 2 yıl zorunlu hizmetini tamamladı. Sonra aynı ilde er öğretmen olarak askerlik hizmetini yaptı. Balıkesir – Sındırgı İlçesi Osmanlar Köyü’nde 3 yıl, Manisa Merkez – Süngüllü Köyü’nde 1 yıl, Saruhanlı – Koldere Kasabası’nda 13 yıl, Akhisar ilçe merkezinde 7 yıl olmak üzere, toplam 28 yıl görev yaptıktan sonra 1999 yılında emekli oldu. Bir kız, bir erkek iki çocuk babasıdır.

Şiir yazmaya öğretmen okulu yıllarında başladı. Belirli Gün ve Haftalarla ilgili “Bir Eylül Sabahı”, “Gediz”, “Ana Hasreti”, “Atatürk”, “Orman” şiirleri birçok şiir sitesinde yayınlanmıştır. Halen “www.babaminsiirdefteri.com” adlı şiir sitesinde editörlük yapmaktadır.

Doğa fotoğrafları çekmek, onları sosyal paylaşım sitelerinde sevdikleriyle paylaşmak, bulmaca çözmek, doğa yürüyüşleri yapmak hobileri arasındadır.

ESERLERİ / ŞİİRLERİ
– Rüzgarlı Tepe (I. Basım - Özel)

Articles: 5166